Mελέτη των Τεχνικών Θερμικής Ανάλυσης

Portfolio Description

Αυτή η ενότητα στοχεύει στο να εκθέσει τους μαθητές σε μελέτες που αφορούν τις Τεχνικές Θερμικής Ανάλυσης. Έμφαση θα δοθεί στη χρήση της Δυναμικής Μηχανικής Ανάλυσης για τη μελέτη των θερμικών ιδιοτήτων των πολυμερών και νανοσύνθετων βιοβασιζόμενων πολυμερών, καθώς και για μετρήσεις θερμικής αγωγιμότητας και ανάλυση δεδομένων για θερμοηλεκτρικά.

Σκοπός αυτού του μαθήματος είναι να παρέχει παραδείγματα που βασίζονται στην βιβλιογραφίας σχετικά με την εφαρμογή του DMA στον θερμομηχανικό χαρακτηρισμό βιοβασιζόμενων πολυμερών. Πιο συγκεκριμένα κατά τη διάρκεια του μαθήματος θα παρουσιαστούν και θα συζητηθούν 3 βιβλιογραφικά παραδείγματα στα οποία η Δυναμική Μηχανική Ανάλυση χρησιμοποιείται για τη μελέτη των θερμικών ιδιοτήτων των πολυμερών και των νανοσύνθετων βιοβασιζόμενων πολυμερών.

Σκοπός του παρόντος μαθήματος είναι να εισαγάγει τους μαθητές στις βασικές αρχές της θερμοηλεκτρικής ενέργειας και τη σημασία των μετρήσεων θερμικής αγωγιμότητας σε αυτόν τον τομέα. Οι μαθητές θα εργαστούν σε συγκεκριμένες μελέτες περιπτώσεων που σχετίζονται με τυπικά θερμοηλεκτρικά υλικά. Η ανάλυση δεδομένων θα πραγματοποιηθεί χρησιμοποιώντας μοντέλα που είναι κατάλληλα για την εφαρμογή τους στα θερμοηλεκτρικά υλικά.